loading
Hizmetlerimiz > Yürüyen Bölümü

Yanal Kayma Testi

Aracın ön ve arka dingile ait te açıların (rot ayarlarını) aynı zamanda aks boşluklarının olup olmadığını ölçen cihazın adına yanal kayma test cihazı denir.

Bu test, aracın direksiyonu serbest bırakılarak 1 kilometrelik yolda ne kadar sapma yapıp yapmadığını simile ederek ölçer. Ölçüm birimi metre/kilometre'dir. Ortaya çıkan raporda 0 ile 7 m/km arası iyi 7 ile 14 m/km arası limit 14 ve üzeri kötü olarak değerlendirilir.Süspansiyon Testi

araçların şase kısımlarına bağlanarak meydana gelen sarsıntı ve titreşimlerin şiddetini ve etkisini azaltmak için kullanılan elemana süspansiyon (amortisör) denir. Avrupa amortisör üreticileri birliğinin belirlediği kriterlere göre 12'şer saniye içinde titreşim uygulayaraksağlam olup olmadığını sayısal veri alarak ortaya çıkarır.

Süspansiyon (amortisör) sisteminin asıl amacı yolcu konforu ve aracın güvenli sürüşünü sağlayan yola tutunmayı sağlamaktadır.Fren Testi

Aracın test edilmek istenen dingili elektrik tahrikli tamburlar üzerine çıkartılarak test edilir. Araç tamburların üzerinde ön veya arka dingil tekerlekleri döndürülerek ilk başta sürtünme sıkılığını ölçer daha sonra frenin 3'de 1 basılarak disklerdeki yalpa kontrolü yapılır ve tam fren yapılarak dingile ait sol-sağ dengesizliği ölçülür.Ölçüm sonucu rapor halinde müşteriye anlatılarak sunulur.